PİŞİRME EKİPMANLARI

KONVEKSİYON FIRIN Konveksiyonel fırın, kapalı bir alanda basınçlı sıcak hava ilkesi ile çalışır. Fanlar sıcak havayı yemek üzerinde eşit biçimde dolaştırır. Bu sayede çeşitli raflarda farklı ürünleri pişirebilir. Yemekler, aynı fırın içersinde farklı fırın kaplarında tat ve koku tranferi olmadan hazırlanabilir. Geleneksel fırınlara göre hızlı çabuk pişirir.

KOMBİ OCAK Bu konveksiyon fırını bir adım ileri taşıyan değerli bir yeniliktir. Sıcak havanın yanı sıra, buhar veya her ikisinin karışımı pişirmek için kullanılabilir. Kombi ocak rosto yapmak, fırınlamak ve üstten kızartmak; buharla pişirmek ve haşlamanın yanı sıra hazır yemekleri sulandırmak için kullanılabilir

BUHARLI PİŞİRİCİ 3 tip buharlı pişirici vardır: Yüksek basınçlı, düşük basınçlı ve atmosferik. Buharlı pişiriciler kendi buharını oluşturur veya harici bir kaynaktan alır. Buhar doğrudan yemek üzerine verilir. Bu tür fırınlarda pişirme süresi daha kısadır.

DÜŞÜK VE YÜKSEK BASINÇLI BUHAR CEKETLİ KAZANLAR Buhar ceketli kazanlar, Avrupa’da genellikle kare, Amerika’da yuvarlak biçimlidir. Yuvarlak devrilir kazanlar veya tahliyesi olan sabit tabanlı kazanlar biçimi de mevcuttur. Kazanın tabanı ve duvarları doğrudan ısıtılabilir. Kazan ceketinde su ısıtılarak dolaylı biçimde buhar oluşturabilir. Bu sayede ön ısıtma süresi kısalır ve yemeğin pişerken kuruması önlenir.

SABİT BUHAR CEKETLİ KAZAN Kare kazana, buhar tablalı kaplar yerleştirilerek oluşturulur. Aynı zamanda birçok farklı malzemenin buharlanması sağlanır.

DEVRİLİR BUHAR CEKETLİ KAZAN Devrilir kazanın veya basınçlı kazanın ceketli, yalıtımlı gövdesi enerji tasarrufu sağlar. Bu ekipmanın geniş çevresi ve doğru çalışma düzeyindeki alçak derinliği onunla çalışmayı kolaylaştırır. Sabit ve devrilir kazanlar yemekleri haşlamak, kaynatmak ve buharda pişirmek için kullanılır.

YAĞLI DERİN KIZARTICI Doğru sıcaklık ayarları, büyük ısıtma elemanları ve doğru kızartma yöntemleri kızartma yağını korur. Entegre veya harici filtre sistemleri, yağı günlük olarak süzmeyi kolaylaştırarak kullanım süresini uzatır.

YAVAŞ ROSTO FIRINI Bu ekipman parçası yemeği sıcak tutmak veya yavaş pişirmek için kullanılır. Fırın, tüm fırın alanındaki elektrikli ekipmanlarla veya basınçlı sıcak havayla 60 ºC - 120 ºC arasında sıcaklıklarda ısıtır. Otomatik ‘tutma’ zamanlayıcısı, önemli bir iç sıcaklık kontrol özelliğidir. Genellikle çok büyük et parçalarını pişirmek için kullanılır.

MİKRODALGA FIRIN Mikrodalga fırın, elektrik enerjisini kısa mikro dalgalara dönüştüren bir manyetronla enerji oluşturur. Isı, yemeğin kendi içinde elektromanyetik bir alanda gelişir. Bu alan, yemekteki su moleküllerini hızla hareket ettirerek sürtünme aracılığıyla ısı oluşturup yemeği çok kısa süre içinde pişirir. Tüm metal türleri mikrodalgalarla etkileşime girer ve ekipmana zarar verir.

FIRIN IZGARASI (SALAMANDRA) Fırın ızgarasındaki yukarıdan verilen yüksek sıcaklık elektrik veya gaza eşittir. Yemekle ızgara parçaları arasındaki mesafe ayarlanabilir biçimdedir. Fırın ızgarası yemekleri parlatmak, graten yemekleri hazırlamak ve yemeği sıcak tutmak için kullanılır.

ÇEVİRME ŞİŞİ Kömürle, elektrikle veya gazla ısıtılabilir. Şiş, yatay veya dikey hareket etmek üzere otomatik olarak ayarlanabilir. Et suları ve yağlar çıkarılabilir bir kapta biriktirilir.

GELENEKSEL OCAKLAR En yaygını elektrikli ve gazlı ocaklardır. Bunlar çeşitli özelliklerle donatılmıştır.

İNDÜKSİYON OCAKLAR İndüksiyon ocağında elektronik bir jeneratör manyetik bir alan oluşturur; pişirme ısı iletmeden gerçekleşir. Dolayısıyla ocak parçası soğuk kalır, çünkü ısı tencerenin altında oluşturulur

SERAMİK PİŞİRME YÜZEYLERİ Seramik pişirme yüzeyi parçaları görünür kızılötesi radyasyonla ısıtılır.

DEVRİLİR KIZARTMA TAVASI VEYA BASINÇLI PİŞİRME TAVASI Devrilir kızartma tavası, en fazla amaç için kullanılan mutfak ekipmanlarından biridir. Elektrikle veya gazla ısıtılabilir. Tava, yemekleri kavurmak, sote yapmak veya ağır ağır pişirmek için kullanılabilir. Devrilir kızartma tavasının yemekleri kendi suyuyla pişirmek, buharla pişirmek, kaynatmak ve haşlamak için kullanılmasını sağlamak üzere basınçlı buhar seçeneği geliştirilmiştir.

IZGARA Izgara yüzeyi, alttan ısıtılan çubuklardan oluşur.

SAPLI IZGARA Sıcaklığı düzenlenmiş bir yüzeye sahiptir. Yağ çıkarılabilir bir toplama bölümünde birikir.